Osnovna plesna škola

Plesno obrazovanje je umjetnički odgojno-obrazovni proces, koji ujedinjuje tjelesne, emotivne i intelektualne sposobnosti učenika. Tijekom školovanja obrazuje se stvaralačka osobnost s razvijenim sposobnostima izražavanja pokretom.

Cilj obrazovanja u osnovnoj školi suvremenog plesa jest stjecanje osnovnih znanja i vještina za daljnje profesionalno školovanje, otkrivanje i razvijanje plesne darovitosti u skladu s psihofizičkim predispozicijama učenika, poticanje stvaralaštva u izražavanju pokretom, približavanje plesne umjetnosti što većem broju djece kroz doživljaj izražavanja pokretom, odgajanje plesno obrazovane publike, razvijanje navika za posjećivanje umjetničkih plesnih priredaba. Osnovno načelo na kojem se temelji cjelokupno obrazovanje jest stvaralaštvo učenika. U školi suvremenog plesa ne uče se gotovi obrasci pokreta, nego se tijekom nastavnog procesa neprestano istražuju nove mogućnosti kretanja i novi oblici pokreta. Na taj se način obogaćuje plesni rječnik i izražajne sposobnosti učenika. Poticanjem stvaralaštva kroz improvizaciju u pokretu i plesu, odnosno uporabom stečenog znanja uvijek na nov svakom pojedincu svojstven način, suvremeni plesni odgoj obogaćuje učenikovu osobnost i razvija njegov umjetnički senzibilitet.

Osnovna škola suvremenog plesa traje četiri godine. Nastava je organizirana kao predmetna nastava. Temeljni predmet struke je suvremeni ples, a ostali predmeti su ritmika i glazba, klasični balet te glasovir kao izborni predmet. Nastavni sat traje 45 minuta. Nastava svih predmeta izvodi se kao skupna nastava u razrednim odjelima, osim individualne nastave glasovira. Nastava je organizirana kao redovita, izborna i dodatna nastava. Nastava plesnih predmeta odvija se uz glasovirsku pratnju (korepeticiju).

Redovita nastava obvezatna je za sve učenike, a ostvaruje se izvođenjem Nastavnog plana i programa. Redovita se nastava ostvaruje unutar jednoga razrednog odjela sastavljena od učenika istog razrednog odjela ili u kombiniranom razrednom odjelu.

Izborna  nastava je obvezatna za one učenike koji su se za izborni program opredijelili. Izbornom se nastavom učenicima želi omogućiti proširivanje znanja i stjecanje novih vještina. Prema potrebi škola može organizirati dodatnu nastavu plesnih predmeta za učenike koje treba pripremiti za razna natjecanja, susrete ili smotre.

Škola može omogućiti završavanje osnovne škole u vremenu kraćemu od propisanoga za učenike koji se ističu znanjem, sposobnostima i vještinama. Talentirani učenici mogu tijekom jedne školske godine završiti dva razreda.

Javna djelatnost škole sastavni je dio cjelokupnog obrazovanja, a ostvaruje se javnim satima i nastupima učenika na školskim predstavama, natjecanjima, smotrama, TV emisijama i gostovanjima izvan sjedišta škole.

U prvi razred osnovne škole suvremenog plesa djeca se u pravilu upisuju s navršenih 9 godina.

Uvjet za upis je provjera sposobnosti spontana kretanja (improvizacije) uz glazbu različita karaktera, provjera motoričkih sposobnosti i osjećaja za metar i ritam.

> Smjerovi  > Plesni  > Osnovna plesna škola