VARIJACIJE SMIJEHA I ZABORAVA - IVAN BATOŠ, klavir

Autor: Administrator , 27. 2. 2019.

Forma varijacija je forma maksimalne koncentracije i omogućava kompozitoru da govori o samoj stvari, da ide ravno k jezgri...Svakom varijacijom Beethoven se sve više udaljava od prvobitne teme, koja je slična posljednjoj varijaciji koliko i cvijet svojoj slici pod mikroskopom.

Milan Kundera, Knjiga smijeha i zaborava

IVAN BATOŠ, klavir

Varijacije smijeha i zaborava

Koncert povodom 90. rođendana Miroslava Kundere

Koncertna dvorana Umjetničke škole Franje Lučića
Slavka Kolara 39, Velika Gorica
Petak, 1. ožujka 2019. u 19 sati

Ulaz je slobodan

Program:

David Lang: Memory pieces

Leoš Janaček: Sonata 1. X. 1905.

Petar Bergamo: Variazioni sul tema interrotto (Varijacije na prekinutu temu)

~ ~ ~

Ludwig van Beethoven: 32. sonata u c-molu, op. 111

IVAN BATOŠ rođen je u Splitu 30. svibnja 1979. godine. Osnovnu i srednju glazbenu školu-smjer klavir završio je u Splitu, u klasi prof. Ivane Oreb, 1997. godine. Iste je godine maturirao na 2. jezičnoj gimnaziji u Splitu, te upisao studij klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Đure Tikvice, gdje je s odličnim uspjehom diplomirao 2002. godine. Titulu magistra umjetnosti stekao je također na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 2009. g. pod mentorstvom Lovre Pogorelića.

Usavršavao se na seminarima svjetski poznatih pijanista i pedagoga: Anatolija Katza, Viktora Meržanova (Dubrovnik, 1998.), Davida Livelya (Baden bei Wien, 2001.), Arba Valdme (Köln, 2002.), te na Warsaw Piano Workshop, 2003. kod vodećih poljskih klavirskih pedagoga Andrzeja Artykiewicza, Pawela Skrzypeka i Czeslawa Stanczyka.

Dobitnik je većeg broja nagrada za svoju umjetničku djelatnost od kojih su najznačajnije Nagrada Darko Lukić za najbolju umjetničku suradnju na istoimenoj Tribini, nagrada Društva sveučilišnih nastavnika 2003. godine, nagrada Judita za nastup na Splitskom ljetu, 2006. godine, te nagrada TEMSIG za najbolju umjetničku suradnju na slovenskom državnom natjecanju.

Osnivač je komornog Trija GIG s kojim od 2006. redovito koncertira po cijeloj zemlji u mreži koncertnih gostovanja Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Nastupio je na većini vodećih kulturnih festivala u Hrvatskoj (Muzički biennale Zagreb, Splitsko ljeto, Osor, Velikogorički brass festival, Tribina Hrvatskog društva skladatelja u Opatiji) u duetima s ponajboljim domaćim i inozemnim instrumentalistima. U zagrebačkom Teatru &td sudjelovao je kao pijanist i voditelj ansambla u izvedbi komornog baleta Vodoinstalater G. Tudora i N. Manojlović. Aktivno je sudjelovao na 18. međunarodnom saksofonskom kongresu u Zagrebu 2018. godine na kojem je praizveo šest skladbi hrvatskih i francuskih autora za saksofon i klavir. Do sada je snimio pet nosača zvuka.

Nakon diplome bio je znanstveni novak na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu na projektu Riječ kao ishodište glazbenog izraza doc. Mirjane Siriščević, a od rujna 2003. godine radi, najprije na određeno vrijeme, a zatim od 2005. i kao stalni umjetnički suradnik na Odsjeku za duhačke instrumente Muzičke akademije u Zagrebu. Surađivao je na više od 50 diplomskih i poslijediplomskih završnih koncerata. Godine 2015. izabran je u zvanje višeg umjetničkog suradnika, a u svibnju 2017. bio je gost predavač na Konzervatoriju u Amsterdamu, Nizozemska kao stipendist programa ERASMUS+. Od 2010. do 2015. bio je vanjski suradnik Odsjeka za duvačke instrumente Muzičke akademije u Sarajevu, a od 2016. djeluje kao vanjski suradnik Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu.

> Koncertna gostovanja i drugi događaji